Gratis Intro/prøvetimer

Intro i Lunden, Vestergade 74, 8600 Silkeborg
Torsdag den 18/1 kl. 19.00 – 21.30

Intro for Ungdomshold i Lunden Vestergade 74, Silkeborg
Onsdag d. 7 februar kl. 18.30 – 20.00

Ungdomshold i Silkeborg !

Undervisningen og foregår på Kornmod Realskole,
Skolegade 10, 8600 Silkeborg. kl. 18.30 – 20.00
Kl. 20.00 – 20.30 Fællesdans
Underviser Randi Mikkelsen Beck og Josephine Engsted

21/2

28/02

07/03

14/03

21/03

04/04

11/4

18/04

25/04

25/05

09/05

16/05

Rød dato, undervisningen foregår i Lunden
Tilmelding og
betaling inden 2. kursusaften via hjemmesiden
Under 25 år/studerende – 250 kr. Over 25 år – 500 kr.

Dato

Tid

Arrangementer

Hvor

4/2

12.45 – 16.30

Søndagskursus

Lunden

15/2

19.00 – 21.30

Minidans

Lunden

24/2

19.00 – 24.00

Danseaften

Lunden

4/3

12.45 – 16.30

Søndagskursus

Lunden

8/3

19.00 – 21.30

Generalforsamling
Derefter minidans til kl. 21.30

Vestre Skole
Rolighedsvej

22/3

19.00 – 21.30

Minidans

Vestre skole

5/4

19.00 – 21.30

Minidans

Lunden

15/4

12.45 – 16.30

Søndagskursus

Lunden

6/5

12.45 – 16.30

Søndagskursus

Lunden

10/5

19.00 – 21.30

Minidans

Lunden

2/6

19.00 – 24.00

Danseaften

Lunden

7/6

18.00 – 22.00

Afslutning på foråret

Lunden

14/6

19.00 – 21.30

Sommerdans

Lunden

21/6

19.00 – 21.30

Sommerdans

Lunden

Se her!  Ikke ligegyldig information-3

Kursusaftner undervisning i Lunden – Vestergade 74

Første

25/01

01/02

08/02

22/02

01/03

15/03

Sidste

12/04

19/04

26/04

17/05

24/05

31/05

Rød dato! Kun Videregående + Tema danser på Vestre Skole, Rolighedsvej

Tilmelding og betaling inden 2. kursusaften:
Begyndere, Fortsættere og Videregående 12 uger – 500 kr.
Tema + Videregående ll, tilvælger: F Uger / S Uger 250 kr.
Hver lektion er 1 time og 15 min. + en halv time fælles tid.

Kursusprogram Forår 2018

18.30 – 20.15
12 gange

Begyndere:
v/Ilse Thiemer og Karsten Dyrbye

18.30 – 20.15
Første 6 gange
Sidste 6 gange

Videregående:
v/Anders Lind (Bygdeswing)
v/Leif Poulsen (Danseswing)

19.45 – 20.15

Fællesdans for holdene – der serveres kaffe/te
På holdundervisning bliver der kun en kort vandpause

19.45 – 21.30
Første 6 gange
Sidste 6 gange

Fortsættere:
v/Josephine Engsted
v/Dorte Kirketerp

19.45 – 21.30
Første 6 gange

Tema:
v/Anders Lind – i Rockabilly

19.45 – 21.30
Sidste 6 gange

Videregående ll. Du har danset videregående min. et år
V/Leif Poulsen – Vi leger i dansen: Bytter roller, laver breaks og stop mm.

Søndagskurser Sæt X i kalenderen

Søndag den 4. februar:
Fortsættere: Fjumreture og teknik v/ Hauke Hemmsen
Tema – Jump fra start: Lisbeth Ebbesen

Søndag d. 4. marts:
Fortsættere: Tohåndsture og teknik v/Michael Skjelmose
Videregående II*: En laks og to sild – Opfølgningskursus v/Leif Poulsen
* Mændene skal kunne danse med to damer

Søndag d. 15. april:
Begyndere: Karsten Dyrbye og Ilse Thiemer
Fortsætter/videregående: Rock’n’ Roll v/Tove og Mads Pedersen
Videregående II*: Lege i dansen (Vi stjæler damer) v/Leif Poulsen
* Mændene skal erfaring med at danse med to damer

Søndag d. 6. maj:
Begyndere: Karsten Dyrbye og Ilse Thiemer
Fortsættere/videregående: Rock’n’ Roll v/ Tove og Mads Pedersen
Tema Shuffel fra start v/Anna Sørensen og Lars Erik Munch

– Tidsplan –

12.45 Tjek ind

13.00 Undervisning

14.30 Kaffe/ te og brød

15.00 Undervisning

16.00 Fællesdans

16.30 Tak for i dag

100 kr. for kursus inkl. kaffe/te og brød. Betaling ved døren og med MobilePay.
Inden du kommer til arrangementet, kan du
samme dag, betale med MobilePay,
Tlf.
95198 Vis blot kvitteringen på din telefon.

Minidans kl. 19.00 – 21.30
Torsdag den 15/2 i Lunden
T
orsdag den 22/3Vestre Skole
Torsdag den 5/4 i Lunden
Torsdag den 10/5 i Lunden
Gratis entre

Generalforsamling torsdag 8/3 kl. 19.00
på Vestre Skole, Rolighedsvej. Derefter minidans til kl. 21.30
Indkaldt per 17 december – dagsorden bringes medio februar
Forslag skal være bestyrelsen i hænde senest d. 8 februar

Afslutning på efteråret
Torsdag den 7/6 i Lunden – program kommer senere

Danseaftener

Lørdag den 24/2

Kl. 19.00 – 20.00 Sal 1: Forkursus v/ Leif
Kl. 20.00 – 24.00 Sal 1: Poul Kastbjerg og Leif Poulsen
Kl. 20.00 – 21.30 Sal 2: Musik til Blues Boogie, Glidende Gådans mm

Lørdag den 2/6

Kl. 19.00 – 20.00 Sal 1: Forkursus v/Emil Lauridsen
Kl. 20.00 – 24.00 Sal 1: Emil Lauridsen og Leif Poulsen
Kl. 20.00 – 21.30 Sal 2: Musik til Blues Boogie, Glidende Gådans mm

Sommerdans i Lunden
Torsdag d. 14/6 kl. 19.00 – 21.30
Torsdag d. 21.6 kl. 19.00 -21.30