
HVAD ER SWING?
Hos Kom og Dans Danmark findes der fire grundlæggende danseformer som danner grundlag for de mange forskellige dansestile man kan lære som erfaren danser. Tre af grundformerne er knyttet til swing dans og den fjerde er Rock’n’roll.
Swing dans har sin oprindelse tilbage i 30-erne, og den gang blev musikken leveret af tiden store velkendte Bigbands. Swing blev en livsstil og samlingspunk både for orkestrene og for danserne. Swing musikken udviklede sig hurtig og blev med tiden blandet med andre bandkombinationer. Ud at dette opstod musik og rytmer, som vi i dag bl.a. kender som Rythm and Blues.
Enkle pædagogiske principper
Swing hos Kom og Dans er let tilgængelig og kan danses til al slags rytmisk musik. Vi danser til glas rytmisk musik med en tydelig dansetakt. Dansen hos Kom og Dans er bygget op af enkle pædagogiske principper. Grundtanken bag vores dans er, at man begynder med en række enkle øvelser, så alle får en succesoplevelse allerede ved første møde med swing dansen og den glade rytmiske musik. Dansen hos Kom og Dans kan let lære uanset hvilken alder man har, og dansen hos Kom og Dans kan danses til næsten al slag musik. Musikkens rytme og takt er stærk bestemmende for dansestilen.
Vi danser for at have det sjovt


Jeg så, at man kunne komme alene, og jeg har en mand, som overhovedet ikke danser. Så tænkte jeg, at så er det lige sagen at komme her. Det er 6,5 år siden.
Jette Heimdal Jensen

Her er plads til fejltrin, og det er nemt at komme i gang. Man kan komme alene, og så får man en at danse med. Vi skifter, så man hele tiden får en ny partner.
Hans Jacob Hansen

Dem, der ikke har prøvet at danse før, de oplever, at efter 12 gange, så kan de danse. Det er fedt, og man går herfra med en sejr.
Pia Krainert

At danse hos Kom og Dans giver mig glæde, netværk og masser af kammeratskab. Jeg danser her fordi, det er dejligt at blive bevæget og jeg er tilflytter til byen.